جستجو در مقالات و اخبار


مقالات » مصالح ساختمانی

آشنایی با شیشه های دو جدارهآشنایی با شیشه های دو جداره
هدف از ساختن چنین پنجره هایی قطع ارتباط محیط داخلی و خارجی و تبادل حرارت و برودت این دو محیط است.
درباره فوم بتن چه می دانید؟درباره فوم بتن چه می دانید؟
فوم بتن در سال 1380 با ساخت کارخانه بلوک clc وارد بازار ایران شد و از چند سال بعد در کف سازی و شیب بندی بام در پروژه ها به کار گرفته شد. ولی اسقبال گسترده آن از سال 1387 با آشنایی بیشتر مسکن سازان با این محصول و بوجود آمدن شرکتهای متعدد فوم بتن رونق گرفت و در حال حاضر با توجه به طرح مسکن مهر و تعریف زمان بندی برای پروژه ها استفاده از این محصول نمود و ضرورت بیشتری پیدا کرده است.
بررسی تخریب در سازه های بتنیبررسی تخریب در سازه های بتنی
در این مقاله عوامل مختلفی که باعث تخریب در سازه های بتنی می شود,مورد بررسی قرار گرفته است.
یونولیت و مزایای آن در ساختمان سازییونولیت و مزایای آن در ساختمان سازی
پلاستوفوم ماده ای سبک با قابلیت های بسیار زیاد می باشد و عامه مردم آن را به اشتباه" کائوچو (نوعی ماده طبیعی)"، " آکاچو " و یا "یونولیت" می نامند. پلاستوفوم نوعی از مواد پلیمری است که یک نمونه از آن با نام پلی استایرن انبساطی و علامت اختصاری EPS شناخته می‌شود و کاربردهای متعددی در امور بسته بندی، عایق سازی، آموزشی، تبلیغاتی و ... دارد.
مزایای سازه های پیش ساخته سبکمزایای سازه های پیش ساخته سبک
مقاومت در برابر زلزله در مناطق زلزله خیز مانند ایران، یکی از پارامترهای مهم در ساختمان سازی کاهش وزن ساختمان است. چرا که نیروهای زلزله با وزن ساختمان نسبت مستقیم دارد. بنابراین تکنولوژی انتخاب شده باید دارای جهت گیری کاهش وزن باشد.
بررسی سیستم برج خنک کنندهبررسی سیستم برج خنک کننده
برج خنک کننده دستگاهی است که با ایجاد سطح وسیع تماس آب با هوا تبخیر آسان می کند و باعث خنک شدن سریع آب می گردد.عمل خنک شدن در اثر از دست دادن گرمای نهان تبخیر انجام می گیرد، در حالی که مقدار کمی آب تبخیر می شود و باعث خنک شدن آب می گردد.باید توجه داشت آب مقداری از گرمای خود را به طریق تشعشع ،هدایتی وجابجایی و بقیه از راه تبخیر از دست می‌دهد.
مزایای استفاده از سقف تیرچه فلزی بدون شمع بندیمزایای استفاده از سقف تیرچه فلزی بدون شمع بندی
درساخت این تیرچه ها از یک تسمه، نبشی و یا چند میلگرد در بال فوقانی و یک تسمه در بال تحتانی ونیز یک میلگرد خم شده در جان استفاده می شود. دراین سیستم سقف از تیرچه های فولادی با جان باز در ترکیب بـا بتن استفاده مـی شود .
سقف تیرچه بلوک و ویژگی های آنسقف تیرچه بلوک و ویژگی های آن
در صورتی که سقف تیرچه بلوک مطابق اصول مهندسی و رعایت نکات فنی آن اجرا گردد از ضریب ایمنی بسیار بالایی برخوردار میباشد. سقف اجرا شده با تیرچه و بلوک از انواع سقف های با پشت بند ( تیرک دار ) بتنی است که تحمل فشار به بتن بالایی با ضخامت حداقل پنج سانتیمتر واگذار می گردد و کشش توسط میلگردهای کششی تیرچه ( میلگردهای تحتانی تیرچه ) تحمل می شود.
آشنایی با انواع سیستم پیش تنیدهآشنایی با انواع سیستم پیش تنیده
اگر چه سیستمهای پیش تنیدگی نیازمند دانش و نظرات فنی خاصی برای ساخت و نصب کردن می با شد ولی توضیح دادن مفهوم آن آسان است.در بشکه های چوبی قدیمی کشش ایجاد شده در حلقه های فلزی بطور مؤثری قطعات چوبی را به یکدیگر می فشارد تا مقاومت و پایداری آنرا افزایش دهد.
سازه فضایی و مزایای آنسازه فضایی و مزایای آن
سازه های فضایی ( سازه فضا کار ) به علت پخش نیرو در جهات مختلف ازاستحکام توام با سبکی برخوردار می باشند،سازه فضا کاربعلت استفاده حداکثر از سیستمپیش ساختگی از سرعت ساخت و نصب بیشتری برخوردار می باشد و همچنین میتوان کلیه سازهفضایی و تاسیسات مربوطه را در تراز زمین سوار کرده و سپس سقف را بالا برده و نصبکرد.
آشنایی با روش های اتصال لولهآشنایی با روش های اتصال لوله
انتخاب روش مناسب اتصال لوله معمولا می تواند در کاهش هزینه ها تاثیر داشته باشد.بدون به کار گیری مشخصات فنی قدرتمند و کاملا تحلیل شده،ممکن است سامانه ای با کمترین هزینه های اولیه نصب کرد،ولی این احتمال وجود دارد که تعمیر و نگهداری و اتکا پذیری سامانه مورد توجه کامل قرار نگیرد.
آشنایی با بتن تزئینیآشنایی با بتن تزئینی
بتن می تواند برای دیوارهای تزئینی, کف زمین و سردر باجه ها که از نظر ساختاری زیبا و معتبر هستند به کار رود اما پرداخت رنگ و روغن تزئینی ایجاد می کند که سنگ جلاداده ای را نشان می دهد و موادش هزینه کمی را در بردارد.
بلوکهای بتن سبک گازی (N.AAC)بلوکهای بتن سبک گازی (N.AAC)
بلوک بتن سبک گازی ,بلوکی با حبابهای یکدست و ریز در بلوک که مانع از گرما و سرما و صدا و تلف شدن انرژی می شود و سازگار با محیط بوده و وزن ساختمان را چندین برابر کاهش داده و در هنگام خرابی و زلزله مثل بلوکهای دیگر و آجر ترکش ندارد.
بلوک سیمانی و ویژگی های آنبلوک سیمانی و ویژگی های آن
بلوکهای سیمانی به لحاظ شکل ظاهری به انواع توخالی باربر و غیر باربر و توپر و آجر بتنی و از نقطه نظر محل مصرف به دیواری توکار و نمادار، تیغه‌ای، ستونی و سقفی گروه‌بندی می‌شوند. بلوکهای ویژه‌ای نیز برای دودکش، نعل درگاه، جدول خیابانها و پیاده‌روها و فرش کف ساخته می‌شود.
بررسی بتن سبک,مزایا و معایب بتن سبک بررسی بتن سبک,مزایا و معایب بتن سبک
سبک سازی یکی از مباحث نوین در علم ساختمان است که روز به روز در حال گسترش و پیشرفت میباشد.این فن اوری عبارتست از کاهش وزن تمام شده ساختمان با استفاده از تکنیک های نوین ساخت مصالح جدید و بهینه سازی روش های اجرا کاهش وزن ساختمان علاوه بر صرفه جویی در هزینه زمان و انرژی زیان های ناشی از حوادث طبیعی مانند زلزله را کاهش داده و صدمات ناشی از وزن زیاد ساختمان را به حداقل میرساند.
مشخصه های فنی نمای ساختمانمشخصه های فنی نمای ساختمان
انسان ها برای حفاظت از عوامل جوی و اقلیمی، برای خود فضایی را به نام خانه ایجاد کردند. عدم وجود منفذ در ساختمان گرچه جلوی باد، باران، گرما و سرما را می گرفت، ولی ساختمان را از نور و تهویه لازم محروم می کرد. هرچه نیاز به این مواهب زیادتر شد نیاز به ایجاد روزنه در دیواره ساختمان افزایش یافتو در نتیجه نیاز به پوسته دیگری به نام نما جهت حفاظت بیشتر، به وجود آمد.
سقف کرومیت و مزایای آنسقف کرومیت و مزایای آن
در این سیستم از تیرچه های فولادی با جان باز در ترکیب با بتن، که از یک نبشی در بال فوقانی و یک تسمه در بال تحتانی و نیز یک میلگرد خم شده درجان استفاده می شود.
بتن مسلح/بتن الیاف پلیمریبتن مسلح/بتن الیاف پلیمری
با بالا رفتن مهاجرت به شهر و گسترش جمعیت در آنها ، نیاز به ابنیه روز به روز افزایش می یابد. این مساله متخصصان دانش ساختمانی را بر آن داشت که در شرایط مطلوبی که در کارخانه ها فراهم می آورند در تمام طول سال قطعات بتنی را در مدت زمان کوتاه ریخته و آماده مصرف نمایند.این پیشرفت قطعات بتنی را به دو سته کلی محصولات بتنی در محل ریخته شده و محصولات بتنی پیش ساخته تقسیم می نماید.
انواع روش های سبک کردن بتنانواع روش های سبک کردن بتن
خیلی از مواد پر کننده سبک به عنوان محصولات فرعی دیگر عملیات صنعتی تولید می شوند یا مستقیم از منابع طبیعی به دست می آیند. تنها استثنا پلی استایرن منبسط شده است که دارای بالا ترین اندازه نارسانایی ( عایق بودن حرارتی) است ولی چون از محصولات پتروشیمی به دست می آید گران است.
تکنیک های مربوط به کاشی کاری کف اتاقتکنیک های مربوط به کاشی کاری کف اتاق
شما فقط هنگامی می توانید به کاشیکاری کف اتاق بپردازید که برخی مقدمات را فراهم ساخته باشید.شما بایدکف اتاق را آماده کرده باشید و طرح کاشی کاری را تکمیل و الگوی کاشی کاری را انتخاب و کاشی مورد نظر را به تعداد لازم خریداری کرده باشید.