جستجو در مقالات و اخبار


مقالات » عمران

طراحی خانه برای افراد کم درآمد طراحی خانه برای افراد کم درآمد
هدف این پروژه طراحی خانه هایی برای افراد کم درآمد، مطابق با الگوی خانه های نخستین در جلگه Mekong می باشد. با کم کردن بخشهای عملکردی خانه، استفاده از مصالح کم هزینه ، هزینه ساخت هر خانه تا 3200 دلار آمریکا کاهش می یابد. با استفاده از منابع طبیعی و انرژی باد و خورشید هزینه زندگی نیز کاهش می یابد.
انواع سوله + طراحی سولهانواع سوله + طراحی سوله
سوله به دلیل کاربرد عمدتاً صنعتی از نظر طراحی با سایر سازه ها متفاوت است خصوصاً آنکه قاب ها در این نوع سازه ها کاملا متفاوت بوده و دارای شیب می باشند و دهانه­ ها نیز نسبت به سایر سازه ها بزرگتر است. به دلیل بزرگ بودن ابعاد تیرها و ستون ها، جهت ساخت سوله نمی ­توان از پروفیل­ های موجود در بازار استفاده نمود و باید اقدام به خرید ورق وساخت سوله کرد که اصطلاحاً به نوع ساخت آن تیر ورق می گویند .
مقایسه راه سازی بتنی با آسفالتی مقایسه راه سازی بتنی با آسفالتی
یکی از زمینه های کاربرد پر مصرف سیمان، که در کشور ما از آن استفاده نشده است، کاربرد سیمان در جاده سازی و به عبارت دیگر احداث جاده های بتنی است. با توجه به عملکرد نامناسب آسفالت در بسیاری از جاده های کشور به نظر می رسد مطالعه و بررسی در این زمینه ضروری باشد.
مراحل کرم بندی روی دیوار+ اصول کاربرد چسب در کاشیکاریمراحل کرم بندی روی دیوار+ اصول کاربرد چسب در کاشیکاری
ماده اصلی چسب های دیواری معمولاً پلیمرها یا سیمان است.چسب های پلیمری فقط در برابر رطوبت مقاومند در حالی که چسب های ضد آب برای چسباندن صفحات (سرامیکی)دیواری و موزائیک ها در محل های به کار می روند بعضی از محصولات اکریلیکی در موقع خود گیری آمونیاک آزاد می کنند.
آشنایی با سیستم لوله کشی کلکتوریآشنایی با سیستم لوله کشی کلکتوری
در یک تحلیل کلی، سیستمهای کلکتوری نسبت به سیستم انشعابی برتری دارند که این برتری شامل کنترل مستقل هر واحد بهداشتی، امکان افزایش تجهیزات بدون تخریب مصالح ساختمانی و پوشاندن یکپارچه لوله ها توسط مصالح ساختمانی می باشد بالا بردن ضریب اطمینان در سیستم ککتوری به دلیل حذف اتصالات در کف بنا، هم چنین سهولت در تعمیر و تعویض در صورت بروز مشکلات احتمالی از دیگر مزایای این سیستم می باشد.
ساختمان های فلزی و مزایای آنساختمان های فلزی و مزایای آن
در این نوع ساختمان‌ها برای ساختن ستون‌ها و پل‌ها از پروفیل‌های فولادی استفاده می‌شود.
روش های تمیزکردن نمای ساختمانروش های تمیزکردن نمای ساختمان
به طور مسلم ، در مواقع بنایی روی سطوح دیوارهای آجری ، سنگهای نما ، اندودهای سیمانی و اندودهای شیمیایی ملات پاشیده می شود که قبل از سکنی گزیدن در ساختمان باید این ملاتها از سطح نما گرفته شود.
آیا میدانستید کاغذ دیواری از ریزش ساختمان جلوگیری می کند؟آیا میدانستید کاغذ دیواری از ریزش ساختمان جلوگیری می کند؟
دانشمندان موسسه فناوری کارلسروهه (KIT) کاغذ دیواری‌ای اختراع کرده‌اند که نیروی حاصل از زمین‌لرزه را به تمام دیوار یک ساختمان منتقل کرده و از این طریق مانع از ریزش دیوار می‌شود.
آشنایی با صفحات روکش دار گچیآشنایی با صفحات روکش دار گچی
صفحات گچی روکشدار،اولین بار توسط آگوستین ساکت(Augustine sackett) و فرد کین (Fred kane) در سال 1884 ابداع گردید.ورق های گچی روکشدار در صنعت ساخت و ساز خشک(Dry wall) کاربرد فراونی دارد.اساس سیستم های ساخت و ساز خشک مبتنی بر استفاده از ورق های گچی روکشدار با زیر سازی پروفیل های سبک فلزی می باشد.
آشنایی با اجرای شالوده های عمیقآشنایی با اجرای شالوده های عمیق
جنبه های علمی طراحی شمع به پیش بینی و تخمین درست عملکرد شمع مستقر در خاک در حین نصب و بار گذاری دوران بهره برداری کمک می کند. این عملکرد بطور مؤثر بستگی به روش نصب شمع بستگی داشته و به تنهایی نمی تواند توسط خصوصیات فیزیکی شمع و مشخصات خاک دست نخورده پیش بینی شود. دانستن انواع شمع ها و روش های ساخت و نصب شالوده های شمعی مستلزم فهم علمی رفتار آنهاست.
مواد نانو ساختار در صنعت ساختمانمواد نانو ساختار در صنعت ساختمان
مواد نانو ساختار با توجه به رفتارهای بارزی که از خود نشان داده اند مورد توجه بخش صنعت و دانشگاه در دهه های اخیر قرار گرفته اند. در این میان صنعت ساختمان با توجه به نیازهای خود چه از نظر استحکام، مقاومت و دوام و نیز کارایی بالا از استفاده کنندگان مهم مواد نانو ساختار به شمار می رود.
ساختمان های پیش ساخته+ویژگی های سازه های پیش ساخته سبکساختمان های پیش ساخته+ویژگی های سازه های پیش ساخته سبک
معماران طراحی های جدیدی را در خانه های پیش ساخته امروزی بکار گرفته اند. ساختمانهای پیش ساخته دیگر نباید از نظر ظاهر با خانه های متروک مقایسه شوند بلکه باید با طراحی های پیچیده جدید مقایسه شوند. همچنین استفاده از مصالح سبز در ساختمان سازه های پیش ساخته افزایش یافته است.
بزرگترین سازه چوبی در اسپانیابزرگترین سازه چوبی در اسپانیا
سایبان شهری مجموعه‌ای از سایبان‌های کوچک متصل به هم به شکل لانه زنبور است که بر روی پایه‌های بتونی قرار دارد و مانند سایه‌بانی است برای آنهایی که در زیر آن قدم می‌زنند. این پروژه توسط گروه معماری جی.مییر.اچ طراحی شده است.
عایق کاری / چند راهنمایی کلی برای نصب عایق هاعایق کاری / چند راهنمایی کلی برای نصب عایق ها
به کمک عایق کاری می توان یک خانه را در زمستان 5 درجه گرمتر و در تابستان 10 درجه خنک تر نگه داشت . عایق کاری نقش بسیار مهمی در گرم نگه داشتن ساختمان در فصل زمستان و خنک نگه داشتن آن در فصل تابستان دارد .
آشنایی با انواع لولهآشنایی با انواع لوله
لوله ها را می توان به انواع مختلف از نظر جنس ، کاربرد و نحوه اتصالات دسته بندی نمود .لوله هایی که در سیستم آبرسانی و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد به شرح ذیل می باشد ...
ویژگیهای لمینت و پارکت فلورتکویژگیهای لمینت و پارکت فلورتک
برای لذت بردن از فضای داخلی منزل و یا محل کارتان نیاز به پوششی در کف آن دارید که علاوه بر هماهنگی با بقیه اجزا از قبیل مبلمان و نورپردازی و غیره، نظر شخصی شما را تامین کرده و جوابگوی سلیقه منحصر به فردتان باشد.
آشنایی با انواع ساختمان آشنایی با انواع ساختمان
 سقف های حبابی و ساختار آن سقف های حبابی و ساختار آن
 این سیستم سازه ای اولین بار توسط آقای برونینگ یکی از مهندسان عمران دانمارکی معرفی شده و در مجامع علمی و فنی مورد بحث و آزمایشات متعدد قرار گرفت. گزارشات آزمایش ها در دانشگاه آیندهون هلند، موید آن بوده است که سقف بادکنی هم از لحاظ تئوری و هم عملی با دال توپر قابل مقایسه می باشد. رفتارها هم در کوتاه مدت و هم بلند مدت مشابه می باشد.
کانتکس+کاربردها و مزایای آنکانتکس+کاربردها و مزایای آن
کانتکس، نام قطعات پیش ساخته ساختمانی می باشد که از فشرده و بافته شدن نی در کنار یکدیگر و اتصال آن توسط مفتول های گالوانیزه بدست می آید.
عایق کاری و انواع آنعایق کاری و انواع آن
ایرانیان از دیرباز با عایق کاری آشنا بوده اند و با استفاده از مصالح ساختمانی در دسترس،خانه های خود را طوری می ساختند که کمترین نیاز را به گرمایش و سرمایش داشته باشد و این خود جلوه ای از تمدن دیرینه ایران و ایرانیان است.عایق در تابستان باعث می شود گرمای کمتری وارد ساختمان شود و در زمستان نیز جلوی خروج گرما از ساختمان و سرد شدن آن را می گیرد.