جستجو در مقالات و اخبار


مقالات » تاسیسات برقی

مزایا و معایب حسگر حرارتیمزایا و معایب حسگر حرارتی
انتخاب نوع حسگر بستگی به میزان دقت محدوده دمایی سرعت پاسخ اتصال حرارتی محیط ( از نظر شیمیایی الکتریکی و یا فیزیکی بودن ) و همچنین قیمت دارد .
ساختمان ترانسفورماتورساختمان ترانسفورماتور
ترانسفورماتورها اهمیت ویژه ای در صنعت برق دارند  یکی از ملزومات اساسی در انتقال و توزیع الکتریکی در جهان می‌باشند.
انواع فیوز در تاسیسات الکتریکیانواع فیوز در تاسیسات الکتریکی
فیوزها براساس مقدار ولتاژ و نوع ساختمان قطع کننده شان تقسیم بندی می شوند.
کاربردهای سیستم های خورشیدیکاربردهای سیستم های خورشیدی
در این بخش نگرش کلی ای از تکنولوژی های مختلف و وضعیت توسعه آنها عرضه می شود و پایه ای برای بحث ایجاد می گردد.
ساختار کلی و عملکرد  لوله حرارتیساختار کلی و عملکرد لوله حرارتی
یک لوله حرارتی ( heatpipe ) وسیله ای نسبتا ساده است که بدون هیچ قسمت متحرکی ، قابلیت انتقال مقادیر زیادی حرارت را در فواصل مختلف دارد . جذاب ترین مشخصه لوله حرارتی این است که در این سیستم ، نیاز به انرژی خارجی نیست و لوله حرارتی فقط با اعمال گرما فعال می شود و در عین حال دارای ضریب رسانایی گرمایی موثر و بسیار بالایی است .
آشنایی با سیستم مدیریت هوشمند ساختمانآشنایی با سیستم مدیریت هوشمند ساختمان
به مجموعه bms سیستم مدیریت هوشمند ساختمان مجموعه سخت افزارها ونرم افزارهایی اطلاق می شود که به منظور مانیتورینگ و کنترل یکپارچه قسمت های مهم و حیاتی در ساختمان نصب می شوند .وظیفه این مجموعه، پایش مداوم بخش های مختلف ساختمان و اعمال فرمان به آنها به نحوی است که عملکرد اجزای مختلف ساختمان متعادل با یکدیگر و در شرایط بهینه و با هدف کاهش مصارف ناخواسته و تخصیص منابع انرژی فقط به فضاهای در حین بهره برداری باشد .
آشنایی با دیود و انواع آنآشنایی با دیود و انواع آن
از لحاظ الکتریکی یک دیود هنگامی عبور جریان را از خود ممکن می‌‌سازد که شما با برقرار کردن ولتاژ در جهت درست (+ به آند و - به کاتد) آنرا آماده کار کنید. مقدار ولتاژی که باعث می‌شود تا دیود شروع به هدایت جریان الکتریکی نماید ولتاژ آستانه یا (forward voltage drop) نامیده می‌شود که چیزی حدود 0.6 تا 0.6 ولت می‌‌باشد .
آشنایی با تکنولوژی دریائی-الکتریسیته بادی دریاییآشنایی با تکنولوژی دریائی-الکتریسیته بادی دریایی
توربین های بادی دریایی دارای همان تکنولوژی توربین های بادی روی ساحل می باشند و طول عمر مورد انتظار آنها نیز مانند توربین های ساحلی تقریبا بیست سال است.
نقش کنترلرهای تهویه مطبوع در ساختمان هوشمندنقش کنترلرهای تهویه مطبوع در ساختمان هوشمند
سیستمهای کنترل هوشمند دارای انعطاف بالایی خواهند بود که میتوان براحتی آنها را با نیازهای مختلف منطبق نمود. همچنین در هنگام بهره برداری براحتی میتوان عملیات تغییر و بهینه سازی برای راهبری بهتر و کاهش هزینه های انرژی و کاهش هزینه های تعمیراتی را انجام داد .ی
نحوه عملکرد توربین های بادینحوه عملکرد توربین های بادی
توربین های بادی، با استفاده از نیروی طبیعی باد برای به حرکت درآوردن ژنراتور، الکتریسیته تولید می کنند. باد یک منبع سوخت پاک و پایدار است که مواد دفعی ندارد و هرگز تمام نخواهد شد چون دائما توسط انرژی خورشید تجدید می شود.
سیستم های تهویه مطبوع و کاربرد های آنسیستم های تهویه مطبوع و کاربرد های آن
از آنجائیکه بخش عمده زندگی بشر امروزی در داخل ساختمان می گذرد ، ایجاد شرایط مطلوب زیست محیطی در ساختمان ، خواه محل کار باشد یا منزل و غیره ، واجد اهمیت بسیاری است که مهمترین بخش آن تهویه هوایی مطبوع برای ساکنین ساختمان با توجه به نوع فعالیت آنهاست.
سیستم های chp چیست؟(کاربرد و مزایای آن)سیستم های chp چیست؟(کاربرد و مزایای آن)
سیستم های chpمی تواند نقش بسیار مهمی در نیاز به انرژی از یک طرف و حفظ محیط زیست از طرف دیگر ایفا کنند
انواع سیستم های گرمایش از کف و مزایای آنانواع سیستم های گرمایش از کف و مزایای آن
سیستم گرمایش کفی به دلیل گرمای مطبوعی که دارد و همچنین انتشار آن از پایین ترین سطح فضای داخلی ساختمان که بیشتر مورد استفاده ساکنین بوده مورد توجه بیشتری قرار گرفته و سیر استفاده از سیستم عبور هوای گرم از داخل تونلها هم اکنون به عبور آّ از داخل لوله ها تبدیل شده که این امر نه تنها هزینه گزافی نداشته بلکه در مصرف انرژی نیز صرفه جویی قابل ملاحظه های صورت گرفته است.
آیا می دانستید لامپ های کم مصرف برای بدن انسان ضرر دارد؟آیا می دانستید لامپ های کم مصرف برای بدن انسان ضرر دارد؟
ر لامپ های کم مصرف دو بخش اصلی وجود دارد.قسمت اول،لوله ی شیشه ای است که گاز در داخل آن پر شده و قسمت دوم چوک مغناطیسی یا الکترونیکی می باشد.
شبکه های بیسیم,مزایا و معایب آنشبکه های بیسیم,مزایا و معایب آن
یکی از راهکار های مفید به جهت ارتباط بین دو یا چند نقطه با فاصله هایی تا 80 کیلومتر ارتباط توسط تجهیزات Wireless  می باشد  .
تابلو برق و انواع آنتابلو برق و انواع آن
تابلو برق عبارت است از فضایی که تجهیزات برقی در آن نصب می شوند.در تعریف تابلو لزومی ندارد آنرا حتمأ یک فضای بسته فلزی بدانیم بلکه فضای بسته فلزی، نوعی از تابلو محسوب می شود.
سیستم روشنایی هوشمند چیست؟سیستم روشنایی هوشمند چیست؟
کنترل هوشمند سیستم روشنایی نه تنها میزان نور دهی را تحت کنترل می گیرد بلکه در صرفه جویی در مصرف انرژی نیز بسیار مؤثر است.
بارترهای نیم رساناییبارترهای نیم رسانایی
دماسنجهای مقاومتی یا بارترها barertte دستگاهی است برای اندازه گیری چگالی شار تابشی که طرز کار آن بر پایه تغییر مقاومت الکتریکی پیل حساس نیم رسانایی در موقع گرم کردن آن استوار است)، را خیلی پیش در آزمایشگاهها بکار میبردند. ولی قبلا آنها را از فلز میساختند که به سبب محدودیت گسترده کاربردشان ، مشکلات زیادی به بار میآوردند.
استفاده عملی از انرژی هاب نو در تولید برقاستفاده عملی از انرژی هاب نو در تولید برق
از انرژی های بادی جهت تولید الکتریسیته و نیز پمپاژ آب از چاهها و رودخانه ها، آرد کردن غلات، کوبیدن گندم، گرمایش خانه و مواردی نظیر اینها می توان استفاده نمود. استفاده از انرژی بادی در توربین های بادی که به منظور تولید الکتریسته بکار گرفته می شوند از نوع توربین های سریع محور افقی می باشند. هزینه ساخت یک توربین بادی با قطر مشخص، در صورت افزایش تعداد پره ها زیاد می شود.
 توماس آلوا ادیسون توماس آلوا ادیسون
 در مورد ادیسون نقل قول ها و داستان هاى بسیارى وجود دارد که نمى توان به دقت گفت کدامیک واقعیت دارند. به همین دلیل هنوز هم در صحت برخى از موارد شک و تردید وجود دارد. براى مثال هنوز هم مشخص نیست که آیا علت سنگینى گوش ادیسون سانحه اى در حین انجام آزمایش هایش با مواد شیمیائى بوده یا بر اثر یک بیمارى بروز کرده است. مسلم این است که ادیسون این نقص شنوایى خویش را با میل تمام و اغلب به سود خود به کار مى گرفت.