جستجو در مقالات و اخبار


مقالات » تاسیسات مکانیکی

سرامیک تخصصی+کاربرد آن در صنعت خودروسرامیک تخصصی+کاربرد آن در صنعت خودرو
سرامیک های تخصصی دارای مقاومت شیمیایی و نسبت سفتی به وزن بسیار خوبی می باشند. آلومینا ، نیترید سیلیسیوم و نیترید آلومینیوم در سیستم های کنترل و تجهیزات هواپیما ، سیستم های هدایت موشک و تجهیزات موقعیت یابی ماهواره ای مورد استفاده قرار می گیرند.
پله برقی و ساخت و نصب آنپله برقی و ساخت و نصب آن
در برخی ساختمانها، مسئله فقط این است که تعدادی مسافر از یک طبقه به طبقه دیگر جابجا شوند، ولی در بعضی دیگر از ساختمانها هدفهای  بیشتری از جابجائی مسافر وجود دارد: اینکه مسافرین را به سمت خروجی اصلی یا طبقات نمایشگاهی هدایت کنند. تعداد مسافرین از این جهت مهم است که پله برقی ها با ظرفیت جابجائی بیشینه مشخصی طراحی می شوند.
رادیاتور و دسته بندی آنرادیاتور و دسته بندی آن
رادیاتور شوفاژ فاقد هرگونه موتور یا وسیله برقی است. پس نمی‌توان توسط رایاتور شوفاژ دمای اتاق را کنترل کرد. میزان رطوبت نسبی اتاق نیز قابل کنترل نمی‌باشد. اصولا وقتی هوای اتاق گرم می‌شود. میزان درصد رطوبت نسبی کاهش می‌یابد. به عبارت دیگر رادیاتور شوفاژ میزان رطوبت نسبی اتاق را کاهش می‌دهد. و بایستی توسط افزودن بخار به هوای اتاق میزان رطوبت مورد نیاز انسان را تامین نمود.
سیستم های کنترل هوشمند موتورخانه و ضرورت استفاده از آنسیستم های کنترل هوشمند موتورخانه و ضرورت استفاده از آن
اصول بهینه سازی مصرف سوخت و انرژی توسط سیستمهای کنترل هوشمند موتوخانه مبتنی بر کنترل گرمایش از مبداء و محل تولید انرژی حرارتی (موتورخانه) می باشد.
 بوسترپمپ و مزایای استفاده از آن بوسترپمپ و مزایای استفاده از آن
 بوسترپمپ به دستگاهی اطلاق می شود که دو یا چند پمپ به صورت موازی به یکدیگر متصل شده باشند تا بتواند دبی و هد مورد نیاز را با کمترین انرژی و بالاترین راندمان تامین نمایند.
آسانسور چگونه به وجود آمد؟آسانسور چگونه به وجود آمد؟
در سال۱۸۵۰ نخستین آسانسور هیدرولیکی توسط تامپسون برای یک ساختمان ۴ طبقه ساخته شد.
شستشو و خشک کردن دست با یک شیر آبشستشو و خشک کردن دست با یک شیر آب
این شیر آب هوشمند به اسمارت فاست معروف است و هر زمان که چهره شما در مقابل این شیر آب قرار گرفت آبی با درجه حرارت و فشار مد نظر شما از آن جاری خواهد شد.
تجهیزات متعارف موتورخانه ها - باید ها و نباید هاتجهیزات متعارف موتورخانه ها - باید ها و نباید ها
سقف موتورخانه در هر مورد و موقعیت باید دارای ساختاری حداقل 2ساعت مقاوم در برابر حریق باشد . احداث هرگونه روزنه یا بازشو به طبقات بالا در سقف موتورخانه ممنوع است . هیچگونه ترکیب تصرف در موتورخانه ها مجازنیست . فضای موتورخانه ها . تحت هیچ عنوان و به هیچ دلیل نباید برای منظورهای دیگر مانند : انباری . رختشویخانه پارکینگ . ذخیره سازی سوخت و غیره استفاده گردد 
تقسیم بندی حفاظت ساختمان تقسیم بندی حفاظت ساختمان
 در این مقاله به صورت مختصر به تقسیم بندی حفاظت ساختمان بر اساس استاندارد B.S  5839 می پردازیم
آسانسورهای هیدرولیک کیورینال آسانسورهای هیدرولیک کیورینال
آسانسورهای هیدرولیک کیورینال تماماً به‌صورت استوانه‌ طراحی گردیده، درهای آن به‌صورت نیم‌دایره بوده و کابین کاملاً گرد می‌باشد و به خاطر خود ایستا بودن در آن‌ به‌جای شیشه از پلی‌کربنات کاملاً شفاف استفاده شده است که در صورت درخواست مشتری می‌توان با مبلغ کمی اضافه‌تر از پلی‌کربنات رنگی نیز استفاده کرد.
گستره کاری لوله های حرارتیگستره کاری لوله های حرارتی
لوله حرارتی یک وسیله انتقال حرارت با ضریب رسانایی گرمایی موثر بسیار بالا است که در خلا کار می کند و برای انتقال حرارت از یک چشمه حرارتی به یک چاه حرارتی مورد استفاده قرار می گیرد 
سونا و تاریخچه آنسونا و تاریخچه آن
سونا خود به دو گروه خشک و بخار تقسیم می شود. در متون فنی گاهی از دو واژه سونا و حمام بخار استفاده می شود که منظور از سونا ،سونای خشک و منظور از حمام بخار همان سونای بخار است.
انتخاب شیوه کلکتوری یا انشعابی در طرح لوله کشیانتخاب شیوه کلکتوری یا انشعابی در طرح لوله کشی
انتخاب شیوه کلکتوری یا انشعابی در طرح لوله کشی در اختیار مهندس طراح می باشد مهندس طراح در اجرای لوله کشی یک ساختمان یا آپارتمان حرف اول را میزند. کسی طراحی برای یک تاسیسات را به عهده دارد کلیه موارد و زوایای اجرائی را مد نظر گرفته و با محاسبات نقشه اجرائی را طراحی مینماید . اجرای لوله کشی تاسیسات اگر  به درسیتی وفنی و اصولی طبق محاسبات اجرائ گردد هیچ گونه مشگلی را در بر نمیگیرد
 کویل آب داغ (فرنس) کویل آب داغ (فرنس)
این سیستم ها به طور معمول از دو قسمت یونیت داخلی (هواساز) و یونیت خارجی (کندانسور)تشکیل می شود که یونیت داخلی در داخل واحد و یا جایی مرتبط با واحد نصب کننده و یونیتخارجی (کندانسور) در فضای باز مانند پشت بام، بالکن، حیاط و... نصب می گردد.
 سیستم نت بهره ور(ATM) سیستم نت بهره ور(ATM)
معرفی سیستم نگهداری و تعمیرات بهره ور فراگیر یا TPM) Total Productive Maintenance ) در دهه ۱۹۷۰ از سوی صنایع ژاپنی را میتوان بعنوان آخرین دستاورد در دوره دوم تحولات نگهداری و تعمیرات نامید سیستم TPM در حقیقت همان سیستم نت بهره ور به شیوه آمریکا است که در جهت سازگاری با شرایط صنعتی ژاپن در آن بهبود هایی داده شده است
رزین ها و روش های مقابله با آلودگی آنرزین ها و روش های مقابله با آلودگی آن
اصلی ترین مواد محلول در آب، نمک های اسیدهیومیک هستند، که رادیان غلظت باعث نفوذ مواد آلی به قسمت مرکزی بدنه رزین آنیونی می شود و علیرغم سرعت نفوذ کم این مولکول های درشت ، این مولکول ها در سرتاسر ساختمان رزین توزیع می شود.
عملکرد بهینه سیستم بخارعملکرد بهینه سیستم بخار
بسیاری از سایتهای صنعتی بخاربه علت ضعف در بهره برداری و نگهداری به حداکثر پتانسیل بهره وری دست نیافته اند. حفظ راندمان سیستم بخار در جهت افزایش صرفه اقتصادی، راندمان وحفظ انرژی بیشتر و حفظ محیط زیست است. 
راهنمای خرید تاسیسات مکانیکیراهنمای خرید تاسیسات مکانیکی
در مقاله زیر به بررسی راهنمای خرید مشعل،رادیاتور آلمینیومی،انواع فن کوئل،انواع رادیاتور فولادی، انواع پمپ آبرسانی ،پمپ آب، و فاضلاب می پردازیم
تامین کیفیت هوای داخل در استخرهاتامین کیفیت هوای داخل در استخرها
در استخرها به دلیل محیط بسیار مرطوب، تامین چهار عامل زیرباید با در نظر گرفتن رطوبت نسبی، دمای هوا، دمای آب استخر و کیفیت هوای داخل صورت پذیرد. از میان عوامل ذکر شده، رطوبت نسبی بیش از سایر عوامل مشکل ساز و مهم است، چراکه بالا بودن رطوبت نسبی هوا نه تنها شرایط آسایش و سلامت شناگران را از بین میبرد، بلکه در درازمدت صدمات جبرا ن ناپذیری را به سازه ساختمان و تجهیزات موجود در آن وارد میکند
EDS یا پالایش الکترونیکی آب EDS یا پالایش الکترونیکی آب
EDS با اعمال یک میدان الکترو مغناطیس متغیر بر روی یونهای بی کربنات محلول در آب (که از عوامل اصلی سختی آب می باشند) این ذرات را به صورت مجموعه های معلق در آب در آورده و به این ترتیب از ایجاد هر گونه رسوب بر روی اتصالات و مجاری عبور آب جلوگیری می کند.