جستجو در مقالات و اخبار


مقالات » شهرسازی

کنترل هوشمند ترافیککنترل هوشمند ترافیک
فناوری اطلاعات در راحت کردن زندگی شهری در جوامع امروزی نقش اساسی داشته و پیشرفت آن در چند سال گذشته موجب شده که در خیلی از کشورها با استفاده از این فناوری ها، راهکارهای نوینی برای کنترل و بهبود وضعیت ترافیک ارائه شود. این نقش به خصوص در قالب مفهومی به نام ITS در کنترل ترافیک شهری و جاده ای بسیار برجسته است.
ساخت مسجد روی آبساخت مسجد روی آب
مسجد الرحمه مسجدی است شناور در ساحل دریای سرخ در شهر جده عربستان سعودی که به تازگی ساخته شده است.
چگونه اتوبان از وسط یک ساختمان میگذرد؟چگونه اتوبان از وسط یک ساختمان میگذرد؟
اتوبانی در شهر اوساکا ژاپن وجود دارد که در طی مسیرش از وسط یک برج 16 طبقه میگذرد. این اتوبان دقیقا از طبقه 5 تا 7 این برج را اشغال کرده است. نام این برج نیز برج دروازه یا گیت تاور میباشد.
اصول طراحی نمای ساختماناصول طراحی نمای ساختمان
نمای هر ساختمان موثر در مجموعه شهری است که در آن حضور دارد و این تاثیر را در بدنه خیابان‌ها یا میدان‌ها که در آن قرار گرفته است می گذارد.
بررسی عوامل تاثیر گذار در فرهنگ ترافیکبررسی عوامل تاثیر گذار در فرهنگ ترافیک
پس از تهیه طرحهای تهیه شده توسط مهندسین و برنامه ریزان حمل و نقل و ترافیک، لازم است روشی مناسب و کارا جهت معرفی و آموزش طرحهای مصوب ترافیکی به گروههای مختلف ارائه گردد. در این زمینه ارگانها و سازمانهای مختلفی میتوانند همکاری نمایند که برخی از آنها عبارتند از:
 فرودگاه بین‌المللی مادیرا در پرتغال فرودگاه بین‌المللی مادیرا در پرتغال
فرودگاه بین‌المللی مادیرا در پرتغال یکی از عجیب‌ترین فرودگاه‌های دنیاست این فرودگاه جالب در سال 1964 با دو باند 1600 متری افتتاح شد. باند کوچک در این فرودگاه و شرایط آب و هوایی خاص این منطقه کار را برای خلبان‌ها دشوار می‌کرد تا این که در سال 1977 یک هواپیمای بوئینگ 727 در شرایط بد آب و هوایی در هنگام فرود از باند خارج شد و با منهدم شدن هواپیما 131 نفر جان خود را از دست دادند.
 پارک های عجیب در سرتاسر دنیا پارک های عجیب در سرتاسر دنیا
 پارک های عجیب در سرتاسر دنیا
مجموعه ی پیاده محور لینک هایبرید مجموعه ی پیاده محور لینک هایبرید
مجموعه ی پیاده محور لینک هایبرید باعث ترویج روابط تعاملی شده و برخورد هایی که در فضای عمومی به وجود می آیند را با تغییر از یک فضای تجاری،مسکونی و تحصیلی به یک فضای تفریحی تقویت می کند.
باغ‌شهر شهری برای مردمان شادباغ‌شهر شهری برای مردمان شاد
«باغ‌شهر، شهری است که طراحی شده تا برای ساکنانش زندگی و شرایط کاری سالمی فراهم کند. اندازه آن باید تنها به قدری که برای بسط کامل حیات اجتماعی کافی است، بزرگ باشد. کمربندی روستایی، باغ‌شهر را درون خود می‌گیرد. زمین‌های آن املاک عمومی‌اند یا توسط یک تراست، به نمایندگی از جامعه ساکنان آن اداره می‌شوند.» 
باغ‌شهر شهری برای مردمان شادباغ‌شهر شهری برای مردمان شاد
«باغ‌شهر، شهری است که طراحی شده تا برای ساکنانش زندگی و شرایط کاری سالمی فراهم کند. اندازه آن باید تنها به قدری که برای بسط کامل حیات اجتماعی کافی است، بزرگ باشد. کمربندی روستایی، باغ‌شهر را درون خود می‌گیرد. زمین‌های آن املاک عمومی‌اند یا توسط یک تراست، به نمایندگی از جامعه ساکنان آن اداره می‌شوند.» 
تاریخچه مترو و نقشه های مربوطهتاریخچه مترو و نقشه های مربوطه
نخستین متروی جهان در سال ۱۸۶۳ میلادی در شهر لندن آغاز به کار کرد. شهرهای پاریس، بوداپست استانبول و گلاسگو پس از آن به سیستم مترو مجهز شدند. استفاده از فن‌آوری مترو در اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ میلادی به سرعت در شهرهای بزرگ اروپا و آمریکا گسترش پیدا کرد. در حال حاضر ۱۶۰ شهر جهان دارای سیستم مترو هستند و در ۲۵ شهر دیگر مترو در دست احداث است. شهرهای توکیو، مسکو و سئول دارای پر استفاده‌ترین متروهای جهان هستند. در زیر به بررسی نقشه مترو تهران با چند شهر دیگر میپردازیم
چگونه یک ساختمان را تخریب میکنند؟چگونه یک ساختمان را تخریب میکنند؟
در این مقاله خواهیم گفت چگونه عملیات تخریب یک ساختمان پیش میرود و ساختمانهای عظیم در عرض تنها چند ثانیه در میان گرد و غبار فرو میریزند. شاید با دیدن تصاویر این تخریبها احساس کنید کمی بی نظم هستند اما باید بدانید عملیات تخریب یک ساختمان با استفاده از مواد منفجره (معمولا دینامیت) نیازمند برنامه ریزی بسیار دقیقی است 
مبانی شهرسازی لوکوربوزیهمبانی شهرسازی لوکوربوزیه
پوریسم همانند نئوپلاستیسیم چند قاعده مربوط به فرم اشکال ساده و همچنین هماهنگیطبیعی آنها در سه رشتهء مجسمه سازی، نقاشی و معماری را ارائه میدهد. با این تفاوت کهنئوپلاستیسیم منحصر به معماری میشود و هنرهای تجسمی را نفی میکرد. اما لوکوربوزیه بههنرهای تجسمی پایبند بوده بطوری که در تمامی کارهای وی نشانه هایی از هنرهای دیگر بهچشم میخورد.
 شبکه و سیستم شهرها شبکه و سیستم شهرها
شبکه و یا ساختار فضائی استقرار شهرها ،  در دوران معاصر تقریباً مستقل از ارتباط (علی‌القاعده) پایه‌ای شهر و روستا تغییر و تحول (حال هرچند جزئی partial) یافت . بدین ترتیب که اگر «توسعه»، یعنی حاصل روند مداوم رشد اقتصادی و درنتیجه اشباع تقاضا در بخش اولیه و بدنبال آن انتقال سرمایه و مازاد انباشت از بخش روستائی (عمدتاً کشاورزی) به بخشهای اقتصاد شهری بوقوع می‌پیوست
زباله دان،گلدان ها و نیمکت های شهریزباله دان،گلدان ها و نیمکت های شهری
در محیط شهری زباله دان باید قابل رویت بوده واستفاده از آن راحت باشد،ولی نباید به عنوان عنصری مزاحم وپر زرق و برق جلوه کند.استقرار زباله دان نباید به صورت اتفاقی انجام پذیرد بلکه باید بر اساس نرخ تردد و ازدحام مردم در یک محدوده یا نقطه ای خاص انجام گیرد.
بررسی  نقاط اصلی یک مجموعه (شبکه های ارتباطی)بررسی نقاط اصلی یک مجموعه (شبکه های ارتباطی)
ارتباط بین مرکز ها و نقاط اصلی یک مجموعه (شهر) توسط خیابان ها صورت می گیرد که به طور کلی به دو نوع تبدیل می شوند:
فرهنگ روستانشینی,جاذب های شهریفرهنگ روستانشینی,جاذب های شهری
درمقابل مشکلات و مسائل زندگی در روستاها که شمه ای از آنها در زیر آمده و در اثر برنامه های مقطعی عمران شهری و منطقه ای که تاثیر بسیار مهمی را بر روستاها گذاشته، روز به روز روستا نشینی در مقابل شهرنشینی عقب نشینی کرده است . بر این موارد باید تمرکز بیشتر جمعیت در نواحی شهری و آثار ناموزون ناشی از مهاجرت ها را افزود 
سیاست بلندمرتبه سازیسیاست بلندمرتبه سازی
بلند مرتبه سازی بدلیل داشتن امتیازاتی از قبیل استفاده بیشتر و بهتر از سطح زمین در شهرها، تامین فضای باز و محیط زیست بهتر می تواند یکی ازراهکارهای موثر در جهت ارتقای کیفی وضعیت مناطق متراکم و فرسوده شهری بشمار آید.
بررسی نقش مبلمان شهری در توسعه شهربررسی نقش مبلمان شهری در توسعه شهر
کارشناسان ، وجود رنگ مناسب در یک محیط شلوغ با مبلمان فرسوده و بی روح مانند تهران برای ایجاد نشاط و آرامش در شهروندان ضروری میدانند و همچنین این عنصر را عاملی برای کمتر به نظر رسیدن این خرابی ها و فرسودگی ها به شمار می آورند
برج های کج دنیابرج های کج دنیا
در این مقاله به بررسی سازه هایی که در طول زمان کج شده اند و یا به صورت نمادین کج ساخته شده اند می پردازیم