جستجو در مقالات و اخبار


مقالات » مهندسی جوش

بازرسی چشمی جوشبازرسی چشمی جوش
آزمون چشمی روشی برای شناسایی نواقص و معایب سطحی جوش در سازه می باشد. نتیجه حاصل شده، هر برنامه کنترل کیفیت که شامل بازرسی چشمی می باشد، باید محتوی یک سری آزمایشات متوالی انجام شده در طول تمام مراحل کاری جوش در ساخت سازه باشد. بدین گونه بازرسی چشمی سطوح معیوب جوشکاری شده که در مراحل ساخت اتفاق می افتد، میسر می شود.
نکات ایمنی در رابطه با برخی از فرآیندهای جوشکارینکات ایمنی در رابطه با برخی از فرآیندهای جوشکاری
جوشکاری زیرآب و انواع روش های آنجوشکاری زیرآب و انواع روش های آن
تا کنون نیز پیشرفت های قابل توجهی در زمینه های تکنیکی و متالورژیکی جوشکاری زیر آب حاصل شده است. تعمیر و نگهداری نیز همواره به عنوان یکی از مشکلات سازه های دریایی مطرح بوده است. بسیاری از سازه های تخریب شده می توانند با تکنیک های جوشکاری زیر آب تعمیر شوند.
آزمایش هلی غیر مخرب در بازرسی جوش آزمایش هلی غیر مخرب در بازرسی جوش
فرآیند های جوشکاری مانند دیگر پروسه های صنعتی دارای اصول و استاندارد های مشخصی می باشد. سازه های جوش شده در مراحل مختلف کار و همچنین در خاتمه جوشکاری نیازمند بازرسی هستند. برای اطمینان یافتن از حصول کیفیت قابل قبول و مناسب در قطعات مختلف جوش شده، لازم است دستورالعمل های مربوط به جوشکاری بخوبی اجرا شوند.
بررسی کاربرد های جوشکاریبررسی کاربرد های جوشکاری
فرایند جوشکاری یک فعالیت انسانی است که در حوزه فنی و مکانیکی کاربرد دارد و به طور گسترده ای در بسیاری از جنبه های تولید، نصب و راه اندازی، تعمیر و نگهداری، در کلیه زیرساخت های مورد کاربرد.
انواع پالس جوشانواع پالس جوش
این مقاله در واقع مختصر و مفید کلاس مبانی جوشکاری می باشد امیدوارم مورد قبول واقع شود
 تست و عیب یابی جوش به روش التراسونیک تست و عیب یابی جوش به روش التراسونیک
عیب یاب آلتراسونیکدر دستگاه تست و عیب یابی به روش التراسونیک انرژی الکتریکی توسط وسیله ای به نام ترنسدیوسر از یک ماده(Probe)یا پراب به انرژی صوتی یا همان موج آلتراسونیک تبدیل میشود.پراب(Transducer)پیزوالکتریک ساخته شده است ، که قادر است انرژی الکتریکی را به امواج صوتی یا آلتراسونیک تبدیل کند و همچنین بابرخورد موج آلتراسونیک به پراب انرژی الکتریکی ایجاد خواهد شد
تصاویری از جوشکاری در زیر آبتصاویری از جوشکاری در زیر آب
تصاویری ریبا و دیدنی از مراحل گوناگون جوشکاری در زیر آب
شرایط کاری کارگاههای سنتی جوشکاریشرایط کاری کارگاههای سنتی جوشکاری
شرایط کاری که در کارگاههای سنتی جوشکاری برای سلامت جوشکاران مضر است به قرار ذیل می باشند:
مدیریت منابع انسانـی صنعت جوشکاریمدیریت منابع انسانـی صنعت جوشکاری
با وجود آنکه اتوماسیون و استفاده از روبات در صنایع جوشکاری به مرور زمان اهمیت بیشتری می یابد، ولی در آینده جوشکاری دستی همچنان به عوان یک فعالیت مهم در صنعت جوش ارزش خود را حفظ خواهد نمود و تعادلی مابین روشهای دستی و اتوماتیک بوجود خواهد آمد. 
مقایسه پودر جوش زیر پـــودری با پوشش الکترودمقایسه پودر جوش زیر پـــودری با پوشش الکترود
پودرهای جوش زیر پودری در مقایسه با مواد بکار رفته در پوشش الکترودهای جوشکاری الکترود دستی چند تفاوت عمده دارند.
تست هیدروستاتیک چیست؟تست هیدروستاتیک چیست؟
بسیاری از سازه های جوشکاری شده به منظور اطمینان از قابلیت تحمل فشار کاری که برای آن طراحی شده اند تحت تست هیدروستاتیک قرار میگیرند. این تست در صورتیکه بدرستی اجرا نگردد میتواند باعث ایجاد مشکلاتی شود. 
نکان فنی و ایمنی که فرد جوشکار باید بداندنکان فنی و ایمنی که فرد جوشکار باید بداند
در این مقاله وظایف و کارهای عمومی یک جوشکار به طور خلاصه شرح داده شده است . جوشکار ها در گستره وسیعی از محیط های کاری می توانند کار انجام دهند .
منابع انرژی در فرایند جوشکاریمنابع انرژی در فرایند جوشکاری
جوشکاری روش اتصال دائم دو قطعه است که در نتیجه ترکیب مناسبی از فشار و درجه حرارت بالا به وجود می آید . ممکن است در محل اتصال فقط درجه حرارت زیاد بدون فشار تا فشار زیاد بدون ازدیاد درجه حرارت اعمال شود. به خاطر وجود حرارت و فشار در محل جوش دو ماده به هم مخلوط شده و یکان ساختمان متالوژی را به وجود می آورند. 
جوشکاری در ایرانجوشکاری در ایران
با گذشت 50 سال از استفاده از جوش در ساختمان دهه اخیر(80-1370)از نظر تعداد ساختمانهایی که  با سازه های فولادی طراحی و اجرا شده اند کاملا استثنایی به شمار می آید.
بررسی معایب جوشکاریبررسی معایب جوشکاری
آیا قطعه‌ای را که ایجاد می‌کنیم، از لحاظ مکانیکی قابل کاربرد و سالم است؟ آیا می‌توانیم امکانات و وسائل برای نیازها و شرایط مخصوص این جوشکاری ، مثلاً گاز و دستگاه را ایجاد نمائیم و بر فرض ، ایجاد نیرو در درجه حرارت بالا یا ضربه زدن در درجه حرارت پایین ممکن باشد؟ 
مزایا و معایب جوشکاری MAGمزایا و معایب جوشکاری MAG
دی اکسید کربن از گازهای دیگری که در روش قوس الکتریکی استفاده می شوند، ارزانتر است. اولین گازی که دردستگاه های تمام اتوماتیک بکار رفت دی اکسید کربن بود، اکنون هم از این گاز در دستگاه های تمام اتوماتیک و نیمه اتوماتیک استفاده می شود. 
 تولید قطعات فلزی و سرامیک با روش متالوژی پودر تولید قطعات فلزی و سرامیک با روش متالوژی پودر
متالورژی پودر بخشی کوچک ولی بسیار مهم از صنایع فلزگری می‌‌باشد. اولین کاربرد متالورژی پودر برای تولید پلاتین با دانسیته کامل بود که در قرن ۱۹ میلادی صورت گرفت چون در آن زمان امکان ذوب پلاتین به دلیل نقطه ذوب بالا وجود نداشت. 
 تنش پسماند در سازه‌ها تنش پسماند در سازه‌ها
مبحث تنش‌زدایی در مورد اتصالات جوشی از اهمیت زیادی برخوردار است و عموم مباحث ارائه گردیده در فصلهای بعد در مورد تنش‌زدایی اتصالات جوشی می‌باشد، لذا لازم است قبل از وارد شدن به مبحث تنش‌زدایی این اتصالات ، اطلاعاتی راجع به انواع اتصالات جوشی و همچنین راجع به نحوه ایجاد تنش پسماند در اتصالات جوشی داده شود.
کنترل کیفیت جوش تحت بارکنترل کیفیت جوش تحت بار
معیارهای پذیرش عیوب مطابق استاندارد AWS D1.1 به شرح زیر است :