اخبار » اخبار صنعت ساختمان تعداد بازدید: ۶۶۲

جمهوری اسلامی ایران میزبانی اجلاسی است که پس از مجمع عمومی سازمان ملل متحد، بزرگترین گردهمایی بین المللی محسوب می شود. این اجلاس نیازمند فضایی است که از یک سو ملاحظات امنیتی و از سوی دیگر عزتمندی کشور در برگزاری اجلاس های بین المللی را حفظ کند.

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۰۵/۰۸ ۱۵:۴۵:۱۴


جمهوری اسلامی ایران این روزها خود را برای میزبانی از اجلاسی آماده می کند که پس از مجمع عمومی سازمان ملل متحد، بزرگترین گردهمایی بین المللی محسوب می شود. این اجلاس نیازمند فضایی است که از یک سو ملاحظات امنیتی را محقق کند و از سوی دیگر عزتمندی کشور در برگزاری اجلاس های بین المللی را حفظ کند.

روزشمار برگزاری اجلاس سران کشورهای غیر متعهد در تهران آغاز شده و این به معنی شدت گرفتن فعالیت های شبانه روزی اکیپ های کاری فعال در مرکز همایش‌های بین‌المللی تهران است که از نیمه بهمن ماه سال گذشته بی وقفه و بدون حتی یک روز تعطیل تلاش می کنند فضا را برای میزبانی مطلوب جمهوری اسلامی ایران از این اجلاس مهم مهیا کنند. سازمان مجری ساختمانها و تأسیسات دولتی و عمومی چند ماهی هست که علاوه بر انواع پروه های بیمارستانی، ورزشگاهی، اداری و ندامتگاهی، ساخت یک پروژه ویژه را نیز در دستور کار خود دارد. پروژه ای که وزیر راه و شهرسازی روزهای جمعه هر هفته بصورت مرتب از روند پیشرفت آن بازدید می کند باید تا پایان مرداد ماه به اتمام برسد.
کمتر از یک ماه مانده تا موعد تحویل پروژه با محمد جعفر علیزاده معاون وزیر و مدیر عامل سازمان مجری ساختمانها و تأسیسات دولتی و عمومی گفتگویی انجام دادیم که از نظرتان می گذرد.
پروژه آماده سازی مرکز همایش‌های بین‌المللی تهران برای اجلاس سران کشورهای غیر متعهد از چه جنبه هایی دارای اهمیت است؟
بی شک این پروژه یکی از حساس ترین و مهم ترین پروژه های سازمان مجری ساختمانها و تأسیسات دولتی و عمومی است ، چرا که از یک سو برخلاف بسیاری از پروژه ها که فاقد زمانبندی ثابت هستند این پروژه زمان پایانی مشخصی دارد که نمی توان از آن عبور کرد و از سوی دیگر مرکزی است که باید پس از برگزاری اجلاس سران کشورهای غیر متعهد به صدها اجلاس بین المللی و داخلی دیگر نیز خدمات دهی داشته باشد . از این رو پروژه سالن اجلاس سران از بعد ملی دارای اهمیت بوده و تمام ارکان نظام درگیر آن هستند .
در یک مرور کلی روند انجام فعالیتهای که تاکنون در مجموعه سالن اجلاس سران و فضاهای اطراف آن صورت گرفته داشته را چگونه ارزیابی می کنید؟
قبل از 15/11/90 که پروژه وارد فاز اجرایی شد ، مطالعات سنگینی روی طراحی فضاها انجام دادیم ، همانطور که اشاره کردم این سالن و فضاهای اطراف آن باید به صدها اجلاس داخلی و خارجی دیگر نیز خدمات دهی می کردند پس ما باید یک طراحی جامع و کاملی می داشتیم . پس از این طراحی ها اجرای پروژه به صورت شبانه روزی و بدون حتی یک روز تعطیل آغاز شد و ما شیوه EPC یعنی طراحی و اجرای همزمان کارها را در دستور کار قرار دادیم به این معنی که دهها مهندس به صورت شبانه روزی نقشه ها را تولید و اکیپ های کاری آن را اجرایی می کردند.
در طراحی سالن چه فضاهایی را نیاز داشتید؟
در مجموعه سالن اجلاس سران یک فضای 24 هزار و 500 مترمربعی داشتیم که باید کل فضای جانبی آن را بازسازی می کردیم چرا که ظرفیت پذیرش آن قبل از بازسازی تنها 88 هیئت بود و ما توانستیم با حفظ پوسته و تخریب داخلی فضاها را گسترش داده و امکان حضور 142 هیئت 3+2 را فراهم کنیم . از سوی دیگر تلاش کردیم با طراحی سالن های چند منظوره و فضاهای باز امکان تغییرات فضا برای برگزاری مذاکرات ، جلسات کارشناسی و مجموعه های پذیرایی را نیز فراهم کنیم که این تفکر باعث کاهش چندین هزار متری فضای مورد نیاز در طراحی ها شد. این نکته را نیز باید ذکر کنم که جدا از فضای سالن 36 هزار مترمربع ساختمان ویژه و فضای جدید نیز در حال ساخت است.
در بهبود فضای قبلی سالن اجلاس سران و ساخت ساختمانهای جنبی آن چه مواردی را مد نظر داشتید؟
طراحی و بهبود فضاهای قبلی متناسب با استانداردهای روز دنیا با استفاده از مصالح و تولیدات داخلی انجام شد و به جز معدودی از مصالح همه اقلام مورد نیاز از داخل کشور تأمین که هزینه های پروژه را نسبت به برآوردهای اولیه کاهش داد .همچنین تلاش کردیم با استفاده از توان متخصصان داخلی فرزندان همین آب و خاک از محل اجرای پروژه درآمد زایی داشته باشند.
شاید برای خیلی ها جالب باشد که بدانند شما چگونه سالن اجلاس سران را که ظرفیت پذیرش آن 88 هئیت بود گسترش داده و به 142 هئیت افزایش دادید . در این مورد کمی توضیح می دهید؟
ما ستونهای سالن اجلاس را تخریب نکردیم بلکه با حفظ کامل اسکلت قبلی اقدام به تخریب دیوارهای غیر حمال و غیر باربر ساختمان که آنرا به فضاهای کوچکی تقسیم می کرد نموده و قسمتهای اداری را نیز به خارج از سالن انتقال دادیم . از سوی دیگر محل اتصال دیوارهای به سالن که نوعی آشفتگی ظاهری را تداعی می کرد با یک کار چوبی بسیار زیبا پوشش داده و یک walk way نیز برای دسترسی به تمام سقف پیش بینی کردیم . علاوه بر این موارد تمام سیستمهای برقی ، سرمایشی و گرمایشی با یک کار سنگین شبانه روزی دچار تغییرات اساسی شده و سیستم سقف که قبلاً با ورقهای استیل پانچ شده بود نیز با ورقهای گچ‌برگ به صورت خطوط موازی زیبا تعویض گردید. همچنین ضمن بهبود روشنایی سالن سیستم صوتی آن نیز تغییرات بسیار مطلوبی کرد.
پروژه ای با این وسعت تاکنون چند درصد پیشرفت فیزیکی داشته است؟
پیشرفت فیزیکی کل پروژه از نیمه بهمن ماه 90 تاکنون به بیش از 66 درصد می رسد.
با این حساب شما باید 34 درصد باقی مانده کار را در کمتر از یک ماه آینده به اتمام برسانید . چگونه این کار را انجام خواهید داد؟
ببینید در روزهای ابتدایی کار که عملیات ساخت اسکلت ها صورت انجام می‌شد روند پیشرفت کارها خطی بود و امکان افزایش اکیپ های کاری وجود نداشت اما امروز با چنین وضعیتی مواجه نیستیم و روزانه هزار نفر به صورت شبانه روزی در پروژه مشغول به کار هستند. از سوی دیگر هفته ای 4 روز از پروژه بازدید کرده و روند پیشرفت کارها را از نزدیک مورد ارزیابی قرار می دهم و این در حالی است که وزیر راه و شهرسازی نیز روزهای جمعه هر هفته از پروژه ساخت مرکز همایش‌های بین‌المللی تهران بازدید کرده است. به طور کلی می توانم بگویم که پروژه یاد شده در موعد مقرر یعنی پایان مرداد ماه تحویل داده می‌شود.
- در حال حاضر چند شرکت پیمانکاری در پروژه ساخت سالن اجلاس و فضاهای جنبی آن فعالیت می کنند؟
با 2 شرکت پیمانکاری طرف قرارداد هستیم که یکی از آنها در مجموعه سالن اجلاس سران و ساختمانهای جنبی آن و دیگری در ساخت پاویون فرودگاه مهرآباد فعال هستند . البته شرکتهای پیمانکاری دیگری نیز که زیر مجموعه شرکتهای اصلی هستند در پروژه فعالیت می کنند.
برای پروژه سالن اجلاس سران چه میزان اعتبار در اختیار دارید و آیا این اعتبار جوابگوی اتمام پروژه خواهد بود؟
سال گذشته 100 میلیارد تومان و امسال 50 میلیارد تومان دیگر به این پروژه اختصاص داده شد که در مجموع باید با 150 میلیارد تومان کلیه کارهای مربوط به ساخت و بهسازی سالن اجلاس سران و فضاهای جانبی آن را انجام دهیم. من فکر می کنم این اعتبار با توجه به پیش بینی های انجام شده برای به بهره برداری رسیدن پروژه مذکور کافی خواهد بود . چرا که موفق شدیم با تدابیر اتخاذ شده هزینه های پروژه را به خوبی کاهش دهیم . این نکته را هم باید ذکر کنم که کلیه کارهای مربوط به تجهیز سالن و ساختمانهای جنبی آن نیز برعهده سازمان مجری ساختمانها و تأسیسات دولتی و عمومی است.
تکلیف ساخت واحدهای اقامتی برای میهمانان شرکت کننده در اجلاس سران کشورهای غیر متعهد که پیش از این بحث های زیادی پیرامون آن شد به کجا رسید؟
درخصوص فضاهای اقامتی تصمیم گرفته شد از توان بخش خصوصی و مجموعه های اقامتی ساخته شده در سعد آباد استفاده کنیم ، البته مرکز همایش های بین المللی تهران را نیز به گونه ای تجهیز کرده ایم که میهمانان از لحظه ورود به آن به هیچ خدمات دیگری از بیرون نیاز نخواهند داشت.
آیا ساخت پروژه مرکز همایش های بین المللی کشور با وسعتی که به آن اشاره شد به طبیعت موجود در مجموعه نیز آسیبی زد؟
خیر جالب است بدانید ما در ساخت پروژه یاد شده حتی یک اصله درخت را نیز قطع نکرده ایم و تنها در برخی موارد اقدام به جابه جایی آنها نمودیم. حتی گاهی اوقات طراحی های معماری با توجه به وجود درختان تغییرات اساسی نیز داده شد.
به عنوان سوال آخر آیا ساخت پروژه مرکز همایش های بین المللی ایران تکمیل و به بهره برداری رسیدن سایر پروژه های سازمان مجری ساختمانها و تأسیسات دولتی و عمومی را تحت تاثیر قرار است؟
قطعاً خیر چرا که سایر پروژه های ما نیز با روند بسیار خوبی در دست اجرا هستند و سازمان مجری ساختمانها و تأسیسات دولتی و عمومی تا پایان دولت دهم 59 بیمارستان را به بهره برداری خواهد رساند که در نوع خود رکورد بی نظیری محسوب می شود.

منبع : shasa