اخبار » اخبار صنعت ساختمان تعداد بازدید: ۶۲۳

با هدف پیدا کردن جایگزین های پایدار و کربن خنثی در مواد ساختمانی به کار رفته در دنیای شهری،می توان در ساختمان های عظیم از چوب استفاده کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۰۵/۰۷ ۱۴:۳۶:۲۴


چوب یک ماده بادوام و ماندنی با مزایای اقتصادی و زیست محیطی است که می توان در ساختمان های عظیم از آن استفاده کرد. با هدف پیدا کردن جایگزین های پایدار و کربن خنثی در مواد ساختمانی به کار رفته در دنیای شهری، میشل گرین، رئیس گروه معماری  این تحقیق عملی را با قابلیت اجرای بالا کرد.
          
آنها این فرضیه را پیش بردند که چوب یک ماده بادوام و ماندنی با مزایای اقتصادی و زیست محیطی است که می توان در ساختمان های عظیم از آن استفاده کرد.
        
یکی از همکاران شرکت میشل گرین اظهار می دارد: برای کم کردن انتشار گازهای گلخانه ای و پیدا کردن راه حل های پایدار برای ساختمان، باید به اساس روش ساخت و ساز توجه بیشتری داشته باشیم. ما باید به دنبال راه حل های کلی بزرگی از نیازهای جهانی مسکن و خانه سازی، اقتصادی، زیست-محیطی و اقلیمی گسترده امروزی باشیم.
عمدتاً در همه جای دنیا، در ساخت ساختمان های چند طبقه و بلند از بتن و فولاد، دو ماده ای که جواب خود را پس داده اند، استفاده می شود. در این دوره چالش انگیز تغییرات آب و هوا، تولید بتن ، تقریباً ۵% دی اکسید کربن جهان، گاز گلخانه ای غالب  را تشکیل می دهد از این رو می بایست انقلابی در صنعت ساختمان سازی ایجاد کرده و به این بحران دامن نزنیم.

ساختمان های بلند چوبی روشی جدید برای ساخت ساختمان های بلند با مواد ساختمانی تجدید شدنی، بادوام و مستحکم است که ساخته طبیعت هستند.اگر بخواهیم کاری مسئولانه انجام دهیم، چوب بهترین مورد برای کاهش گازهای گلخانه ای و ذخیره کربن در ساختمان هاست.
این مطالعه ، مدل ساختاری جدید برای ساختمان های بلند را معرفی می کند که به آن «یافتن جنگل از طریق درختان (FFTT)» می گویند.این راه حل ساختاری با بهره گیری از پانل های انبوه سازی با سازه های چوبی، پانل های محکم چوبی که برای استحکام به صورت ورقه های لایه ای مختلف طراحی شده اند، کربن کم تر و سبک تری نسبت به معادل آن در سیستم های فولادی و بتنی ایجاد می شود.
 
             

سیستم FFTT عمدتاً یک آسانسور چوبی مستحکم در مرکز (و پلکان) و الواح کف چوبی است. برای ایجاد نرمش در مقابل باد و زمین لرزه در سیستم، از تیرهای فولادی استفاده شده است. بتن برای محدوده های مشخص زیرین استفاده شده است. از نظر معماری، این سیستم امکان قابلیت انعطاف بیشتر، فضاهای بدون سقف بیشتر و دیوارهای با ضخامت کمتر را ایجاد می کند.
سرانجام، میشل گرین قصد دارد یک برج چوبی ۳۰ طبقه در ونکوور بسازد و سعی او بر این است که امکانات و مزایای انبوه سازی با سازه های چوبی را برای ساختمان های چند طبقه (۱۲ـ۶ طبقه) و ساختمان های بلند نشان بدهد. او همچنین معتقد است که ادامه این تحقیقات روزی منجر به استفاده از انبوه سازی با سازه های چوبی حتی برای آسمان خراش ها خواهد شد.

       منبع : ایمنا