اخبار » اخبار صنعت ساختمان تعداد بازدید: ۷۵۳

معاونت ساختمانی شرکت "مپسا" گفت: پدیده وارونگی در بخش ساخت مسکن صنعتی در اثر اعمال سهم خواهی ارگان های مختلف هم اتفاق افتاده است، به گونه ای که حاضرند بدلیل سهم خواهی خود اصل صنعتی سازی را زیر سوال ببرند.

خبرگزاری فارس: دلایل تاخیر در تحویل مسکن مهر مپسا در پرند/سهم‌خواهی برخی در صنعتی سازی


تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۰۵/۰۴ ۱۶:۴۳:۱۲


مشکلات صنعتی سازی کجاست و دلایل عدم حمایت مسئولان

به نظرتان شکلات پیش رو صنعتی سازی چیست؟

فاضلی: اولاً باید ببینیم که نیازی به صنعتی‌سازی مسکن بوده است یا خیر؟ با آماری که گرفته شده است در طی دو سه سال گذشته یک میلیون واحد مسکونی صنعتی در کشور ساخته شده است . یعنی نزدیک 40 تا 50 درصد ساخت و ساز کشور به صورت صنعتی‌سازی احداث شده است. اما یک سری مشکلات به صورت پایلوت رخ داده است که آن را هم بررسی کرده‌ایم. با شروع هر پروژه‌ای یک سری مشکلات حاصل می‌شود. به عنوان مثال مصالح نوین LSF یک تکنولوژی جدید ساختمانی است که بعد از شروع کار توسط مجموعه «مپسا» تقریباً 30 درصد ساخت و سازهای صنعتی در کشور از این تکنولوژی استفاده کرده‌اند و در حال حاضرساختمان ها با تکنولوژی LSF که در کشور تولید می‌شود تقریبا بدون نقص است. در فاز 5 پرند که مپسا احداث کرده است هیچ نقصی در آن دیده نمی‌شود.سوال دیگری که مطرح می شود این است که مشکلات کجاست و چرا مسئولین از آن حمایت نکرده‌اند. باید اذعان شود که سازمان‌ها و شرکت‌ها همه باید به صورت یک موجود زنده تلقی شوند و همانگونه که در طبیعت این بحث وارونگی هوا در تولید گازهای گلخانه‌ای تولید مطرح است و هوا آلوده می‌شود، به نظرم این پدیده وارونگی در بخش ساخت مسکن صنعتی در اثر اعمال سهم خواهی ارگان های مختلف هم اتفاق افتاده است. به گونه ای که حاضرند بدلیل سهم خواهی خود اصل صنعتی سازی را زیر سوال ببرند.

علاقه به مصادره مطلوب صنعی سازی

این بحث وارونگی در بخش ساخت مسکن صنعتی را توضیح بیشتری می دهید؟

فاضلی: متاسفانه در بحث صنعتی سازی هر گروهی می‌خواهد سهم‌خواهی خود را اثبات کند. «مپسا» به عنوان متولی صنعتی‌سازی وارد گود شده است ولی در حال حاضر با توجه به اینکه همه دوست دارند از این تبلیغ صنعتی‌سازی مسکن به نفع خود استفاده کنند «مپسا» را دچار مشکل کرده‌اند و مقابل روان شدن کار ایستاده‌اند. به گونه‌ای که صنعتی‌سازی مسکن هیچ کاربردی ندارد،اما به هر حال وقتی کاری به شیوه پایلوت اجرا شود مطمئناً در اوایل کار با مشکلاتی مواجه می‌شود و باید مراقب تبلیغات منفی در صنعتی سازی و پدیده وارونگی بود.

تمام تمام زمینه‌ها و قوانین لازم برای تولید ملی فراهم شود

این‌ها مشکلات مپسا بود، در کل چالش‌ها و مشکلات صنعتی سازی  را در چه می‌بینید؟

فاضلی: مشکلات در راه صنعتی سازی بسیار است و نیازبه حمایت‌های معنوی از آنها می باشد. به عنوان نمونه شرکت‌هایی که تکنولوژی صنعتی‌سازی وارد کرده‌اند پروژه ندارند و دلیل آن عدم تبلیغ مناسب از تکنولوژی های جدید است .تلفیق صنعتی سازی با مسکن مهر نیز یکی دیگر از مشکلات است که با توجه به هجوم ساخت 2 میلیون واحد مسکونی در کشور در قالب مسکن  همه تکنولوژیهایی که باید مرحله به مرحله تکمیل می‌شد در یک پروژه یک ساله در خط تولید افتاد و مشکلاتی حادث و موجب ایجاد مشکل در توسعه کار شد. به نظر بنده باید نواقص صنعتی‌سازی تکمیل شود و انبوه‌سازان خود را از بدنه «مپسا» تلقی کنند. اگر همه همدلی داشته باشند و یکپارچه می تواند مشکلات به حداقل برسد. به نظر من یکی از موفقیتهایی که می‌توانست در کشور مطرح شود تلفیق صنعتی‌سازی با مسکن مهر بود.

ورود تکنولوژی های نوین و کاهش آمار صنعتی‌سازی

با توجه به اینکه در برنامه‌ پنجم پیش‌بینی شده بیش از 20 درصد ساخت و سازها به شیوه صنعتی باشد،پس این آمار 40درصدی گفته شده ساخت و ساز به شیوه صنعتی تا حدودی ما را جلوتر از برنامه نشان می‌دهد.

فاضلی: یک نکته‌ای هم هست. نیمه صنعتی با صنعتی تلفیق شده است. گاهی اسکلت ساختمان که ساخته می‌شود می‌گویند صنعتی است .مصالحی هم که به صورت صنعتی ساخته می‌شود آنها هم به صنعتی‌سازی کمک می‌کند که با این تفاسیر می‌توان به آمار 40 درصد در صنعتی‌سازی رسید. اسکلت، پیچ و مهره‌ای در تمام دنیا جز ساخت و ساز صنعتی محسوب می‌شود. در ایران هم جزو صنعتی‌سازی محسوب می‌شود اما تکنولوژی نو نیست، یا اسکلت‌های بتنی پیش‌ساخته تکنولوژی نوین نیست و 30 ساله است، اما توسعه پیدا نکرده است و در حد کارخانه‌ای مانده است. اگر همه این‌ها را جزو صنعتی‌سازی محاسبه کنیم که باید هم محاسبه شود آمار به 40 یا 50 درصد هم می‌رسد. ولی اگر تکنولوژیهای نوینی که وارد صنعتی‌سازی شده‌اند را عنوان کنیم شاید آمار پایین‌تر بیاید.

LSF تا پارسال وارد می شد و امسال در داخل تولید می شود

چند درصد صنعتی‌سازی‌هایی که در ساخت‌وساز صورت می‌گیرد بومی هستند و 100 درصد تولید داخل هستند.

فاضلی: در تکنولوژی LSF ورقهای آن تا پارسال وارداتی بوده است ولی در حال حاضر با آن فرمولاسیون و پوششی که ورق نیاز داشته است، سفارشهایی به کارخانه‌های داخلی دادند و جدیداً کارخانه‌های داخلی توانستند تولید کنند. پس ورق‌هایی که برای LSF استفاده می‌شود 100 درصد تولید داخل است.

*ایجاد پژوهشکده صنعتی سازی مسکن برای اولین بار در کشور

آیا شرکت‌های خارجی از مپسا برای همکاری در پروژه‌ها دعوت به همکاری کرده اند؟

فاضلی: مپسا برای بحث توسعه و ارتباط صنعت‌سازی مسکن و دانشگاه طرح هایی دارد. به گونه‌ای که ایده‌های نویی که در حال حاضر پرورش نیافتند مپسا آنها را حمایت کند به طوری که ما باید 3 مرکز آموزشی را با یکدیگر متصل کنیم تا یک پژوهشکده تاسیس کنند به طوری که با 3 مرکز آموزش وارد مذاکره شده‌ایم تا پژوهشکده صنعتی سازی مسکن رابرای اولین بار در کشور ایجاد کنیم تا ارتباطی میان صنعت و دانشگاه برقرار شود.

*دلایل تاخیر واحدهای مسکونی صنعتی مپسا

یکی از بحث‌هایی که در چند ماه گذشته بارها از سوی مسئولان شهر جدید پرند در رسانه‌ها مطرح شد تاخیر واحدهای مسکونی صنعتی «مپسا» بوده است. به طور دقیق می‌خواهیم از زبان مسئولان مپسا دلایل تاخیر را بدانیم.

فاضلی: دلایل تاخیر واحدهای مسکونی مپسا در پروژه پرند مشکلاتی بوده است که شاید خود مسئولان هم باعث آن بوده‌اند. دلیل آن این است که در مقطعی صنعتی سازی در کشور شروع شد.سازنده ها تجربه کافی نداشتند، باید از آنها حمایت می‌شد اما نه تنها حمایت نشدند بلکه یک سری آیتم‌ها نیز به آنها تحمیل شد. به عنوان مثال اگر در شیوه‌نامه‌ها که کابینت و کمد و سرامیک منظور نشده بود از پیمانکارها خواسته که با سرامیک کف، با شیرآلات درجه یک، با کابینت و کمد با همان قیمت متری 300 هزار تومان بنا را احداث کنند و یک سری قول‌های شفاهی هم مطرح شد که در حال حاضر  چیزی به صورت مکتوب نوشته نشده است. حال که پیمانکاران به مرحله تحویل رسیده‌اند و ادعای زیان دارند درخواست ما به‌التفاوت‌ها را دارند و اعلام می‌کنند که ما را حمایت و مطابق شیوه‌نامه‌های مسکن مهر عمل کنید، امکان پذیر نیست.

باید اذعان کنم که واحدها آماده شده و تحویل داده نمی‌شود چون کابینت و کمد آنها باقی مانده است. این موارد را به مهندس رستمیان معاون وزیر راه و شهرسازی به صورت مکتوب ارائه و با آنها مذاکره کرده‌ایم و توافق ضمنی نیز از آنها اخذ کردیم و طبق قولی که جناب آقای نیکزاد وزیر راه و شهرسازی داده قرار شده همکاری لازم را در این خصوص به صنعتی‌سازها ارائه کنند. مسئولان شهر جدید پرند با این موضوع مخالف هستند و یک تنه در مقابل این موضوع ایستاده‌اند و می‌گویند باید با آنها برخورد و واحدهاتحویل شود.

*ضرر و زیان‌ پیمانکاران صنعتی ساز 

صنعتی‌سازها چه میزان ضرر کرده‌اند؟

فاضلی: ضرر و زیان‌ها متفاوت است. پیمانکاران با تکنولوژی های چوبی وبتنی پیش ساخته بیشترین میزان ضرروزیان را متقبل شده اند.در فاز 5 شهر پرند هم این مشکل وجود دارد و دنبال ایجاد راه حل برای آن هستیم. برخی  از دلایل ذکر شد،البته دلایل دیگر هم دارد.در فاز 3 پرند 282 واحد مسکونی مانده است که به زودی مشکل‌ 240 واحد آن حل می‌شود.از 5400 واحد دیگر در فاز 5 نزدیک به 2800 واحد مسکونی آماده است اما بحث محوطه‌سازی هم یک سری مشکلاتی دارد که اگر حل شود خیلی از مسائل رفع می‌شود.

منبع : فارس