اخبار » اخبار صنعت ساختمان تعداد بازدید: ۵۶۶

در حالی که به اعتقاد کارشناسان، خرید وام‌های مسکن نمی‌تواند بخش قابل توجهی از قیمت فعلی مسکن را پوشش دهد، پس از آغاز فصل نقل و انتقالات و گران‌تر شدن قیمت‌ها در بازار اجاره‌بها و خرید و فروش، این روزها نوسان قابل توجهی در معاملات بازار وام مسکن ایجاد شده‌ است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۰۵/۰۴ ۱۶:۲۵:۳۶


قیمت خرید وام 20 میلیون تومانی در بازار آزاد از دو میلیون و 400 هزار تومان تا دو میلیون و 700 هزار تومان متغیر است. همچنین قیمت خرید وام 18 میلیون تومانی نیز از دو میلیون و 100 هزار تومان تا دو میلیون و 300 هزار تومان در نوسان بوده و به اعتقاد دلالان این حوزه، دلیل عمده این نوسان هم‌زمانی فصل نقل و انتقالات و ماه رمضان است.

بر اساس این گزارش، در آغاز فصل نقل و انتقالات با افزایش حجم معاملات شاهد افزایش تقریبی 400 هزار تومانی در قیمت خرید وام‌های 18 و 20 میلیون تومانی مسکن بوده‌ایم. این در حالی است که مردم تمایل چندانی به انجام جابه‌جایی‌ها در ماه رمضان ندارند. از این رو تداخل این دو عامل موجب ایجاد نوسان در بازار خرید و فروش وام مسکن شده‌ است.

بسیاری از دلالان در این حوزه برای جلب نظر متقاضی قیمت‌ها را مجددا تا میزان 200 تا 400 هزار تومان کاهش داده‌اند. این در حالی است که برخی از آنان طی دو هفته اخیر قیمت‌ها را در حدود 100 هزار تومان افزایش داده‌اند.

بدر حالی که این وام‌ها و اوراق امتیاز تسهیلات مسکن به راحتی در بازار آزاد به صورت غیر قانونی و غیر اصولی خرید و فروش می‌شود، قیمت آن در فصل نقل و انتقالات با نوسان قابل توجهی مواجه بوده است.

خرید و فروش این وام‌ها و انتقال آن به صورت قولنامه‌ای بوده و در صورت بروز هر مشکلی نظیر فوت برای یکی از طرفین فروشنده و خریدار، مشکلات حقوقی و قضایی بسیاری را به وجود می‌آورد.

در کلان‌شهرهایی نظیر تهران که مسکن با قیمت هر متر کمتر از دو میلیون تومان یافت نمی‌شود، عرضه وام‌های 18 و 20 میلیون تومانی در خوشبینانه‌ترین حالت، تنها 10 درصد از قیمت مسکن را پوشش می‌دهد. این درحالی است که در دنیا وام‌ها 90 تا 95 درصد از قیمت مسکن را پوشش می‌دهند و اقساط آن در حد پرداخت اجاره‌بها است.

منبع : ایسنا